Am tot zis împreună cu prietenele mele să mergem să vedem o piesă de teatru. Până la urmă am ales piesa unui francez, Pierre Chesnot, Pensiune completă, pe care vroiam să o văd de acum câțiva ani, dar atunci am ales Visul unei nopți de vară, la același teatru – Teatru Mic-, dar la o altă Sală.
![](http://www.presscafe.ro/wp-content/uploads/2019/04/3-1-300x200.jpg)
Dacă ar fi să revăd Pensiune Completă, aș revedea-o cu plăcere de câteva ori, nu cred că m-aș plictisi. În primul rând că în felul acesta eu îmi „improve my acting style”. Și în al doilea rând pentru că poantele sunt chiar simpatice și după o săptămână obositoare de lucru chiar te simți odihnit după ce vezi piesa aceasta.
Spre deosebire de profunzimea Shakespereană – de exemplu-, umorul modern al lui Pierre Chesnot te relaxează ca un prosecco și pleci cu senzația că parcă ai fost și tu câteva zeci de minute pe Riviera franceză.
O să scriu și câteva lucruri care m-au deranjat un pic, pentru că de asta este o cronică de teatru.
Nu prea m-a convins deloc domnișoara care se dădea drept turista din Elveția.
![](http://www.presscafe.ro/wp-content/uploads/2019/04/7-300x200.jpg)
Mi s-a părut că îngroașă foarte mult rolul și că în același timp nici nu își găsește foarte bine locul pe scenă. În contrapartidă, Sergiu Fleșner – actorul care îl interpreta pe soțul ei, tânărul elvețian-, cred că are o doză de geniu, deși rolul fiind mic, nu am reușit să văd toate atuurile lui. Ruxandra Enescu și Ana Bart-care sesisez că o imită un pic pe Stela Popescu ca și stil și voce- mi-au plăcut mult, dar și „prostituata Paquerette” jucată de Andreea Gramoșteanu-care îmi aduce un pic aminte de Magda Catone în tinerețe -, au fost foarte bune.
![AceastÄ imagine are atributul alt gol; numele fiÈierului este 5-300x200.jpg](http://www.presscafe.ro/wp-content/uploads/2019/04/5-300x200.jpg)
În ceea ce îi privește pe domni, țin să îl aplad și aici încă o dată pe Cristi Iacob care cred că slăbește două kilograme după fiecare reprezentație, „partitura” lui fiind cea mai lungă și completă: ba urcă, ba coboară scările, cu valize sau fără, ba ajunge în mijlocul publicului, ba sare în sus și în jos. Un rol de comedie foarte solicitant aș spune.
![](http://www.presscafe.ro/wp-content/uploads/2019/04/8-300x200.jpg)
Claudiu Istodor a fost sarea și piperul piesei-deși ajungem să îl cunoasteam abia spre final, dar și Bogdan Talașman mi-a plăcut mult în ciuda rolului caraghios pe care îl interpreta: un tip care are probleme cu erecția.
![](http://www.presscafe.ro/wp-content/uploads/2019/04/6-1-300x200.jpg)
Vitalie Bantas si Claudiu Istodor
Deși a jucat impecabil, nu mi-a plăcut la alt actor, Vitalie Bantas, accentul lui de basarbean destul de pregnant, care mă făcea să mă gândesc că vizionez mai degrabă o piesă de Cehov. Nu mi se pare o alegere perfectă, deși se potrivește ca și fizionomie cu ce se vrea personajul sau: Dl Legris – care este un violonist părăsit de soție și care tot vrea să se sinucidă.
![](http://www.presscafe.ro/wp-content/uploads/2019/04/10-300x200.jpg)
Un rol foarte mic dar destul de bine făcut este al lui Cuzin Toma care interpretează nici eu nu știu ce, că nu am înțeles până la finalul piesei: un tip care mereu se deghizează pentru a merge cu iubita la hotel? Sau un hoț, sau un popă sau un arab?
Per total, piesa este una bună și dacă nu aveți ce face într-o vineri seară de la ora 19.30, puteți cumpăra un bilet la Pensiune completă la Sala Rapsodia (Lipscani 53) – și apoi să mergeți în Centru Vechi să va relaxați în vreun club.